Beskrivning
Kassettstege 88X29cm 3 Steg – robust teleskopstege för badplattform eller peke
Kassettstege 88X29cm 3 Steg är en teleskopisk kassettstege som du monterar enkelt under badplattformen eller peket. Den är ett självklart komplement för att göra landstigning smidigare och säkrare. Dessutom bidrar den till en roligare och tryggare badupplevelse.
Denna stege har tre fotsteg i vackert teakträ. Teaken ger inte bara en stilren och elegant look, utan också ett skönt och behagligt underlag för fötterna när du kliver upp eller ner.
Precis som alla Båtsystems kassettstegar erbjuder denna modell flera smarta funktioner. Du kan låsa stegen i utdraget läge för säker användning. Dessutom finns ett praktiskt lås i bakkant som förhindrar att stegen oavsiktligt fälls ut. Tack vare ett effektivt glidsystem kan du justera stegen smidigt och friktionsfritt i kassetten.
Kassettstege 88X29cm 3 Steg är tillverkad i högkvalitativt syrafast rostfritt AiSi 316-stål och handpolerad för en exklusiv och tålig finish. Det gör att stegen klarar av påfrestningar från tuffa marina miljöer och saltvatten.
Den här stegen är ett utmärkt val för dig som vill ha en pålitlig och snygg lösning för landstigning och bad från din badplattform eller peke.
Besök gärna Båtsystem.se för mer information och tillbehör.
| Modellbeteckning | BKT73T |
|---|---|
| Material | Rostfritt AiSi 316 stål |
| Varumärke | Båtsystem |
| Längd | 880 mm |
| Bredd | 290 mm |
| Höjd | 65 mm |
| Djup | 300 mm |
| Fotsteg | Teak |
| Fällning | Kassett/telekop |
| Båttyp | Segelbåt, Motorbåt |
| Steg | 3 |









Reviews
There are no reviews yet.